Oficiálna stránka

Kataster obce Nemečky je kopcovitý. Z pôdných typov tu jednoznačne prevládajú hnedozeme. Hnedá pôda je chudobná na humus, iba popri potokoch sú úzke pásy nivných pôd. Nivné pôdy sa vytvorili na riečných náplavách. Vznikli pri povodniach z naplavených vrstiev kalu, bahna a jemného piesku. Absolútne lesná pôda je prevažne hlboká a hlinitopiesočnatá. Základnú horninu tvorí vápenec, ktorého zvetralý produkt – pieskovitá hlina dosahuje na niektorých miestach značnej hĺbky.V zalesnenej časti chotára je táto hlina pokrytá plytkou vrstvou humusu, ktorý vzniká rozkladom opadaného lístia a ihličia. Kultivovaná orná pôda vykazuje predovšetkým v poslednom období značnú degradáciu. Pôda je chudobná na živiny a je potrebné ju pravidelne každoročne prihnojovať. Napriek tomu zostáva neobohatená o humus.
V súčasnosti sa na poliach v chotári darí najmä lucerke, ovsu, repke olejnej, menej jačmeňu a raži; z okopanín najviac kukurici, o niečo menej zemiakom a cukrovej repe. V klimaticky priaznivých rokoch je úroda viac než dobrá.
S okopaninami rastú aj buriny, ako napr.: loboda, pupenec roľný, pýr plazivý, ohnica roľná, horčica roľná, pastierská kapsička, peniažtek roľný, bodliak veľkokvetý, púpava lekárska, hluchavka, dráč, žihľava a iné.
Na stupni dúbrav v lese rastú – dub letný, dub zimný, dub cerový, dub červený, javor poľný brest hrabolistý, muskyňa obyčajná, breza bradavičnatá, borovica lesná, borovica čierna, agát čierny topoľ osikový, rakyta, hrab, smrek, smrekovec opadavý, klokoč perovitý a ďalšie. Z krovín sú to : hloh, vtáči zob, drieň, baza, trnka, ruža, lieska, ostružina a i. V chotári sa dobre darí čerešniam, višniam, slivkám, hruškám, jabloniam, orechom, prv sa darilo aj mirabelkám, mišpuliam, oskorušiam, dulám a morušiam.
Percentuálne zastupenie drevín v lesoch Nemečiek: dub 72%, borovica 12%, hrab 6%, breza 4,5%, smrek 2%, agát 1,5%, topoľ 1,5%, iné dreviny 0,5%.
V okrajoch lesov žije zajc poľný, králik divý, syseľ pasienkový, lasyca myšožravá a líška hrdzavá. Z vtákov tu žije straka čiernozobá, bažant poľovný, jarabica poľná, prepelica poľná, hrdlička záhradná i poľná, drozd plavý, drozd čierný, penica hnedokrídla, slávik krovinový, oriešok hnedý, strakoš lesný, strakoš kolesár, ďatle , dudok chochlatý, sojka, pinka lesná, hýľ, stehlík pestrý, glezg hrubozobý, škorec lesklý, sýkorky a iné. Z plazov tu žije užovka fikaná, jašterica zelená i múrová a vo vodách ondatra pižmová.V spoločenstve listnatých lesov žije jeleň hôrny, srna hôrna, sviňa divá, jazväc lesný, líška hrdzavá, veverica stromová, mačka divá, kuna lesná a hranostaj čiernochvostý.

apríl 2024
Po Ut St Št Pi So Ne
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930